شنبه، 2 شهریور 1398 / 2019 August 24
بازدید : 14406 تاریخ درج : 1397/2/26 زمان : 10:59:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

نشست خبری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان برگزار شد

نشست خبری آیت‌الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، در سالن جلسات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم برگزار شد. برخی به هر بهانه ای در صدد تخریب خبرگان هستند/ خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست/رسانه‌ها عدالت رسانه‌ای را در نظر بگیرند و نقدها را منصفانه و مودبانه بیان کنند.

نشست خبری آیت‌الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز در سالن جلسات دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم برگزار شد.

 

آیت الله خاتمی در ابتدای سخنان خود با اشاره به هفتادمین سال اشغال فلسطین و انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: اقدام تحریک آمیز رییس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آن فتنه ای جدید و نشانگر  کینه دشمنان علیه اسلام است.

وی افزود: مردم فلسطین به پا خاستند و اعتراض کردند که ده ها نفر کشته و بیش از 2800 نفر مجروح شدند که این جنایات را محکوم می کنیم و هر گامی که اشغالگران در این عرصه بر می دارند سبب نابودی آن ها می شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان برگزاری انتخابات موفق در عراق را تبریک گفت و اظهار داشت: فارغ از هر نتیجه ای برگزاری انتخابات و توجه به مردم سالاری جای تبریک دارد، مردم عراق پس از دوران داعش پای صندوق رای رفتند و سرنوشت خود را رقم زدند؛ امیدواریم مردم عراق با سازندگی کشور خود بتوانند این مردم سالاری را تقویت و تحکیم کنند.

آیت الله خاتمی با اشاره به پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان ابراز داشت: با وجود همه تلاش ها، دشمنان ناکام ماندند و جریان مقاومت پیروز شد که به مردم لبنان و رهبر مجاهد حزب الله سید حسن نصرالله تبرسک می گوییم.

وی عنوان کرد: از نیمه دوم فروردین ۹۷ تا کنون کمیسیون ها و هیات اندیشه ورز ۷ جلسه داشتند، کارگروه های اندیشه ورز نیز ۳ جلسه داشتند، هیات اندیشه ورز با هدف تدوین آیین نامه اجرایی و تعیین موضوعات و اولویتها ۲ جلسه داشته است.

عضو هیات رییسه خبرگان خاطرنشان کرد: کمیسیون سیاسی ۴ جلسه با حضور مسؤولان و کارشناسان داشته است همچنین کمیسیون آیین نامه نیز در یک جلسه طرحهای ارجاعی از اجلاس اسفند را بررسی کرده است. وی افزود: این گونه نیست که خبرگان سالی دو جلسه داشته باشد بلکه کمیسیون ها کامل فعال بوده و به وظیفه خود عمل می کنند.

آیت الله سید احمد خاتمی در پاسخ به سؤالی درباره بیانیه مجلس خبرگان رهبری و حواشی اخیر آن گفت: بیانیه ای که اخیرا منتشر شد بیانیه رییس مجلس خبرگان است نه اعضا و هیات رییسه،  این که در رسانه ها چنین منعکس شد که بیانیه مجلس خبرگان است درست نبود البته در آغاز به دلیل تعجیل در سایت خبرگان به عنوان بیانیه مجلس خبرگان آمد اما سریعا اصلاح شد.

آیت الله خاتمی ادامه داد: در بیانیه های خبرگان چند بار تصریح می شود که خبرگان در عرصه های گوناگون چه نظری دارد. رییس خبرگان به عنوان یک مجتهد صاخب نظر بیانیه ای داده و انتظار می رفت بعد از اصلاح کسانی که می خواستند اظهار نظر کنند این اصلاح را هم می دیدند برخی به هر بهانه ای در پی تخریب خبرگان و سرمایه های مهمی مانند نماز هستند که کار درستی نیست.

وی افزود: طبق قانون اساسی کشور همه در مسائل جزئی و کلی سیاسی حق اظهار نظر  دارند و ترکیب قانون اساسی بر این اساس شکل گرفته است و رییس خبرگان حق اظهار نظر دارد، چگونه برخی برای دیگران حق اظهار نظر قائل هستند اما رییس خبرگان حق اظهار نظر ندارد؟

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: می گویند خبرگان و رییس آن دخالت کرده اند در حالی که تنها اظهار نظر بوده است. آیت الله جنتی به عنوان رییس خبرگان نظر دادند و اسم توصیه کردن دخالت نیست.

وی ادامه داد: قلم فرسایی شده که وظیفه خبرگان تعیین و نظارت بر رهبری است و نباید در امور دیگر دخالتی داشته باشد، اولا که نظارت در قانون اساسی نیامده است و ثانیا عجیب است که برای دیگران غیر از خبرگان این حق را قائل هستند اما می گویند خبرگان نباید اظهار نظر کند!

آیت الله خاتمی ابراز داشت: این که می گویند که خبرگان نباید به مسائل کشور کاری داشته باشد نادرست است، برخی از مواد بیانیه اخیر رییس خبرگان را  مانند عهد شکنی آمریکا و عدم اعتماد به اروپایی ها مورد اتفاق است. آیت الله جنتی در این بیانیه گفتند که چرا تعهد و تضمین حقوقی گرفته نشد که رییس جمهور بعدی آمریکا زیر توافق بزند و ایران هیچ مستمسکی برای این موضوع نداشته باشد. تعبیر عذرخواهی در این زمینه بوده است.

 

وی ادامه داد: آیت الله جنتی حرفی زد و بقیه هم اظهارنظر کردند و ایشان از عنوان ریاست خبرگان استفاده کردند و نه موافقت و نه مخالفت هیچ کدام در صحنه نیامده و مطرح نشده که رویکرد ایشان نشان داده شود و اگر کمی به این بیانیه دقت کنیم متوجه خواهیم شد برخی از مفاد آن را همه قبول دارند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان افزود: در یکی از مفاد این بیانیه آمده است که آمریکا عهدشکنی کرده و به اروپایی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد و این نکات را همه قبول دارند ولی با این وجود رهبری فرصتی به اتحادیه اروپایی داده است که موارد لازم را قبول کنند و بعد از آن مورد بررسی قرار بگیرد و سخن آیت الله جنتی نیز مبنی بر این بود که چرا تعهد و تضمین حقوقی در برجام در نظر گرفته نشد که ریاست جمهوری آمریکا به راحتی بتواند آن را زیر پا بگذارد. 

وی افزود: حضرت آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان در پیامی از بنده خواستند در نشست خبری امروز تأکید شود که از زحمات طاقت‌فرسای مذاکره‌کنندگان تقدیر می شود و عنوان کردند زحمات مذاکره کنندگان جای انکار ندارد و رهبری در سخنانشان مذاکره کنندگان را امین دانستند و این یک معنا دارد که مذاکره کنندگان می‌خواستند چنین تعهدی را بگیرند ولی نتوانستند. نخواستن در کار نبوده بلکه نتوانستند. 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: انتظار می‌رود طرفین در سخنان خود از رهبری خرج نکنند زیرا که سخنان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مشخص است و ایشان در این ارتباط هم تایید هم تذکر و هم گله داشتند و نباید گزینشی با فرمایشات مقام معظم رهبری برخورد کرد و در مسائل سیاسی باید حرف‌های خودمان را بزنیم و از رهبری خرج نکنیم.

وی گفت: در چند روز اخیر دو طرف به صورت صریح حرف‌هایشان را زدند و آیت الله جنتی نیز از جایگاه خودشان به صراحت موضع گرفتند و برخی نقد هم مطرح شد که برخی از نقدها توهین‌آمیز و اهانت‌بار بود که این گونه نقدها در شان فرهیختگان نبود که جایگاه مجلس خبرگان و آیت الله جنتی را با استدلال‌های غلط زیر سوال ببرند و با استدلال‌های ناشایست دست به توهین بزنند.

آیت الله خاتمی از رسانه‌ها خواست که عدالت رسانه‌ای را در نظر بگیرند و نقدها را منصفانه و مودبانه بیان کنند 

وی در بخش پایانی سخنان خویش گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و شایسته است بگومگوها کنار گذاشته شود و نقدها را به عنوان دخالت بارگذاری نکنیم و به مصلحت نظام و مسئولان است که فضای نقد باز باشد و خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست همه سلایق باید به نظرات مختلف توجه کنند و به چارچوب دین و ارزش‌های کشور پایبند باشند.

 

ارسال نظر
نویسنده
متن
*