پنج شنبه، 16 مرداد 1399 / 2020 August 6
بازدید : 1204 تاریخ درج : 1398/7/2 زمان : 15:24:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

سخنرانی رئیس قوه قضاییه به عنوان شخصیت مدعو هفتمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی: انتظار مردم و اقتضای انقلاب اسلامی اجرای عدالت است

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، رییس قوه قضائیه که در هفتمین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری سخن می­گفت با اشاره به جایگاه عدالت در مفاهیم دینی و بیانات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، خاطر نشان کرد اکنون که چهل سال از پیروزی انقلاب می­گذرد، انتظار مردم و اقتضای انقلاب اسلامی اجرای عدالت است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی که به منظور تبیین عملکرد قوه قضائیه در اجلاس مجلس خبرگان رهبری سخن می گفت با اشاره به تلاشهای صورت گرفته در دروه­های متفاوت قوه قضائیه در چهل سال گذشته، گفت همه بزرگوارانی که در این قوه مسئولیت داشته اند سعی کرده اند این دستگاه به دستگاه قضای اسلامی نزدیک شود، اما باید این نکته را در نظر گرفت که اگر چه سیرت دستگاه قضای ما اسلامی است، اما صورت قضای ما با صورت قضای اسلامی فاصله دارد و باید اصلاح قالب قضایی در کشور، متناسب با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت شکل بگیرد. لذا در این قضیه تصیم گرفته شد بخشی از مجربین دستگاه قضایی، بخشی از حوزه های علمیه و بخشی از صاحب نظران دانشگاه به کار گرفته شوند تا با یک کار علمی، قالب متناسب با قضای اسلامی را طراحی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی سپس با تشریح وضعیت افکار عمومی در زمینه اجرای عدالت گفت: سالها جامعه با مسأله اعلام فساد و اختلاس روبه­رو بود و این اطلاع رسانی ها که فقط به اعلام فساد اختصاص داشت و دشمن هم بدان می دمید، اعتماد مردم را خدشه دار کرده بود و این برای نظام جمهوری اسلامی که پشتوانه آن اعتماد و دلدادگی مردم است خطرناک است و باید آن را سریع معالجه کرد. بر این اساس ما این موضوع را مطرح کردیم که هاضمه نظام اسلامی فساد را نمی پذیرد و فساد ناپذیری در متن نظام اسلامی است و باید با فساد برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه راه­کار برخورد با فساد و ایجاد اعتماد عمومی را رسیدگی دقیق و عادلانه به تمام پرونده هایی که در ذهن مردم دغدغه ایجاد کرده اند دانست و افزود: اگر بدون این که کسی جزو خطوط قرمز به حساب بیاید به این پرونده ها رسیدگی شود و نتیجه هم به مردم اعلام شود، اعتماد مردم به نظام اسلامی احیا خواهد شد و این کار هم آبروی نظام را تضمین می کند و هم باعث صیانت از مدیران و مسئولان سالم خواهد شد.

راه­کار دیگر هم این است که دستگاه قضایی با رعایت سه اصل مهربانی، اقتدار و تدبیر، زمینه ای را فراهم کند تا هر کس بتواند هر فسادی از هرکسی سراغ دارد به این دستگاه اعلام کند که اگر این اتفاق بیفتد از افشاگری های غیر قانونی و بدون سند پیشگیری خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اصلاح قوانین و ساختارها را یک ضرورت ناگزیر برای جلوگیری از تولید پرونده در دستگاه قضایی برشمرد و گفت مثلا موضوعی مانند قاچاق سازمان یافته، اساس تولید را تهدید می کند و اصلا سخن گفتن از رونق تولید بدون مبارزه با قاچاق امکان ندارد.

رئیس قوه قضائیه همچنین اصلاح نظام پولی و بانکی و نیز اصلاح ساختاری در موضوعی مانند خصوصی سازی را مقدمه جلوگیری از فساد بر شمرد و گفت به دنبال آن هستیم که با فعال کردن وظیفه نظارتی قوه قضائیه، معضلاتی که در موضوعاتی مانند خصوصی سازی و نیز فرار مالیاتی وجود دارد را حل کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی سپس با تأکید بر این که ما تردید نداریم که باید هزینه جرم و فساد در کشور بالا برود؛ چه برای کسی که دست به فساد زده است و چه برای کسی که چشم بر فساد بسته است و نمی شود غیر از این عمل کرد، افزود: هم باید با فساد برخورد کرد و هم با روابط ناسالم، لذا ما از بخش های نظارتی در قوه قضائیه هم خواسته ایم مراقبت کنند تا با روابط ناسالمی که احیانا در قوه قضائیه هم وجود دارد برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به این که بررسی ها نشان می دهد فضای بی اعتمادی که در کشور وجود داشت دارد به این بر می گردد که مسئولین عزم برخورد با فساد را دارند گفت: بگذاریم مزه شیرین عدالت به کام مردم خوش بیاید.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در خاتمه به پیام مقام معظم رهبری در سال 80 با موضوع مبارزه با فساد اقتصادی اشاره کرد و افزود اگر تکالیفی که برای سه قوه در آن پیام مشخص شده است اجرا شود، امید در دل مردم احیا خواهد شد.

در پایان چند تن از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پیرامون اظهارات سخنان رئیس قوه قضائیه اظهارنظر کرده و سؤالات خود از ایشان را مطرح کردند.

ارسال نظر
نویسنده
متن
*