سه شنبه، 12 فروردین 1399 / 2020 March 31
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده
بيانيه ى نخستين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى دوره ى سوم
بيانيه ى نخستين اجلاس رسمى مجلس خبرگان رهبرى دوره ى سوم


5 اسفند 1377

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

اينك كه با فضل خداوند متعال و در پرتو عنايت حضرت بقيّة اللّه الأعظم (عج)، مجلس خبرگان سومين دوره فعاليت خويش را آغاز مى كند، ضمن سپاس به پيشگاه خداوند متعال و تشكّر از ملّت هوشيار و متعهّد كشورمان كه عليرغم دسيسه ها و وسوسه هاى معاندان، در صحنهء انتخابات حضور يافتند، و با عرض تقدير به ساحت حضرات آيات عظام و مراجع معظم تقليد كه با ارشاد و هدايت خويش، پيشگامى حوزه را در حراست از نظام اسلامى، نشان دادند، نكاتى را متذكر مى شويم :

1ـ پديدهء خارق العادهء انقلاب اسلامى كه در عصر مظلوميّت ديانت و مهجوريّت ارزش هاى انسانى به رهبرىِ فقيه عظيم الشأن حضرت آية الله العظمى امام خمينى (قدس سره)از افق كشور ما طلوع كرد، بى شك از مردمى ترين خيزش هاى تاريخى است . قدرت مردم، در اين نهضت، جلوه اى از قدرتِ لايزال الهى بود كه پايه هاى استبداد را ويران كرد، اركان نظام اسلامى را يكى پس از ديگرى استقرار بخشيد، بر دشمنان خارجى غلبه نمود و فتنه هاى داخلى را خاموش ساخت . به اتكاء چنين پشتوانهء عظيمى، نهضت در مراحل صعب و دشوار، هرگز قامت استوار خويش را در برابر مستكبران خم نكرد و عزّت خود را به اميد عطاى آنان از دست نداد. نظام اسلامى در پيروزى، ثبات و سازندگىِ خود، وامدار ملت قهرمان ايران است، و همين ملّت و بويژه جوانان غيور آن، با خودباورى و اتكاء به ذخائر معنوى و مادى خويش، راه امام عزيز و شهيدان والامقام خود را ادامه داده و از ميراث گرانقدر آنان پاسدارى مى كند.

2ـ خبرگان ملّت كه پس از ارتحال بنيانگذار جمهورى اسلامى، در شرايطى حسّاس و موقعيتى خطير، با انتخابى سنجيده و خردمندانه، فقيهى فرزانه و وارسته را براى رهبرى نظام اسلامى برگزيدند، گام بلندى در راستاى تماميّت اركان قانونى كشور برداشتند و با هوشيارى و درايت نقشه هاى شوم بيگانگان را كه مترصد فرصت خلاء رهبرى بودند، نقش برآب ساختند، اينك نمايندگان مجلس خبرگان ضمن تجديد پيمان با رهبر معظّم حضرت آية الله خامنه اى، مدظلّه العالى، بر اين باور تأكيد مى ورزد كه جمهورى اسلامى از شايسته ترين رهبرى بر خوردار مى باشد.

3ـ استقرار حكومتى بر پايهء تعاليم حيات بخش اسلام كه طى قرن هاى متمادى، آرزويى دست نيافتنى تلقى مى گرديد، در عصر حاضر و در برابر چشم هاى خيرهء آنان كه سرود افول مذهب را سر مى دادند، تحقّق يافت . ناباوران ديروز كه با فكر بسته و تئورى هاى كليشه اى خود، توانِ تحليل اين معجزه ء شگفت آورِ اسلام را نداشتند، امروز بار ديگر براى ترديد افكنى در عزم اين ملت و ابهام آفرينى در انديشه ء زلال اين نسل متدين و متعهّد، به ميدان آمده و به خصوص در فضاى آزاد كشور، ايمان و عقيده جوانان عزيز به مبانى ارزشى را نشانه گرفته اند. هجوم به اصل بنيادين ولايت فقيه كه به اشكال گوناگون صورت مى گيرد، در رأس تلاش هاى اين عوامل بيگانه از اسلام است كه در پىِ آن زدودن آثار مكتب از زندگى اجتماعى و جدائى روح شريعت از پيكر حكومت را مد نظر دارند. از اين رو بر انديشمندان و متفكران دلسوز جامعه است كه در حركتى سازنده و منسجم، به تحكيم مبانى اعتقادى و ارزشى اسلام پرداخته، تا در كنار برخورد با قلم هاى مسموم و فتنه گر، مرزهاى عقيده و اخلاق نسل جوان، حفظ شده، و بر شعاعِ آگاهى و عمقِ شناخت اين نسل تشنهء معرفت افزوده شود. مجلس خبرگان در انجام اين رسالت الهى، همه مساعى خويش را بكار گرفته و از همكارى صاحبنظران و عالمان متعهّد استقبال مى كند.

4ـ حضرت امام خمينى (قدس سره) از قانون اساسى به عنوان «بزرگترين ثمرهء جمهورى اسلامى» ياد مى كرد، بدون ترديد عينيّت اين قانون مترقى در جامعه، در گرو اعتبار هر يك از نهادهايى است كه وظايف خاصى در ادارهء كشور بر عهده دارند، تقويت هر يك از نهادها تقويت نظام و تضعيف هر يك از آنها تضعيف نظام و قانون اساسى خواهد بود بنابراين علاقه مندان به نظام بايد هوشيار باشند و از هر حركت و سخنى كه اركان نظام را تضعيف مى كند جدّاً خوددارى كنند، البته نقد منصفانهء عملكرد هر نهاد و ارگان، اگر بدور از جوسازى انجام گيرد بر بالندگى آن مى افزايد و موانع رشد را از سر راه آن بر مى دارد، مجلس خبرگان، ضمن استقبال از نقدها و پيشنهاداتى كه در يكسال اخير پيرامون اين مجلس اظهار شده، اميدوار است از اين نقطه نظرات در بحثها و بررسى هاى خود استفاده نمايد.

5ـ ملّت شريف و همه ى خدمتگزاران به مردم نبايد لحظه اى از رمز پيروزى، كه وحدت و يك پارچه گى مان بود، غفلت كنيم . پيروزى هديه اى الهى بود كه در سرزمين هم دلى جوانه زد. اگر ديروز دشمنان در صفوف به هم فشرده ى ملت رخنه كرده بودند و بذر تفرقه شان از جان هاى متحد سر برآورده بود، هرگز نظام اسلامى استقرار نمى يافت . لذا امروز همه ى قدرت هاى استكبارى به ويژه ام الفساد قرن آمريكاى تجاوزكار و صهيونيزم بين الملل مانند مارهاى زخم خورده در صدد آنند كه زهر نفاق و عناد را در ميان ملت بريزند و از اين راه نظام ما را نابود كنند.

خبرگان ملّت، در اين موقعيت خطير كه بيگانگان به روشن شدن آتش عداوت و كينه در كشور دل بسته و حمالة الحطب هاى فتنه افروز را به هيزم كشى تشويق و ترغيب مى كنند، همه ى دست اندركاران و مسئولان نظام را به وحدت و همدلى فرا مى خواند و از همه مى خواهد كه يك پارچه قواى مقنّنه، قضائيه و مجريه را براى انجام رسالت سنگينى كه به عهده دارند يارى نمايند. و از هيچگونه پشتيبانى كوتاهى نكنند. بدون شك غلبه بر مشكلات اقتصادى و حركت در مسير سازندگى مادى و معنوى و فرهنگى كشور، تنها در پرتو اتحاد و همبستگى ملّى و مشاركت عمومى بر محور ولايت و رهبرى امكان پذير است، همچنان كه حفظ انسجام در ميان آحاد ملت به هماهنگى مسئولان كشور و ميدان ندادن به قلم ها و زبان هاى تفرقه افكن و اختلاف انگيز نيازمند است .

6ـ در آستانه برگزارى انتخابات شوراهاى اسلامى شهر و روستا از عموم مردم شريف كشور عزيزمان مى خواهيم كه بار ديگر با حضور گسترده و آگاهانه خود در انتخابات شوراها شايسته ترين ها را براى اين امرخطير و سرنوشت ساز انتخاب نمايند.و از ارباب جرائد و مطبوعات و رسانه هاى عمومى نيز مى خواهد كه نسبت به نصايح حكيمانه رهبر انقلاب در جهت وحدت و تفاهم و مقابله با سمپاشى ها و تفرقه افكنى ها و تهاجم فرهنگى دشمنان توجّهى جدّى و خداپسندانه مبذول نمايند.

7ـ مجلس خبرگان نسبت به سرنوشت حوزه علميه مقدسه نجف اشرف و مراجع و علما اظهار نگرانى كرد. و شهادت مراجع و علما را محكوم نموده و از مسئولين ذيربط و شخصيتها و مراكز علمى و فرهنگى جهان اسلام مى خواهد تا در صيانت از حوزه هزارساله نجف اشرف و علما و بزرگان تلاش لازم مبذول نمايند.

توفيق ملّت بزرگ و طول عمر رهبر معظّم انقلاب اسلامى را از خداوند متعال مسئلت مى نمايد.

والسلام عليكم و رحمة الله

مجلس خبرگان

نسخه PDF

حجم: 299KB
ارسال نظر
نویسنده
متن
*