منوی اصلی

نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی قم با عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری

تاریخ انتشار: 1402/08/24    
نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی قم با عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری
نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی قم با آیت الله اراکی؛ عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری عصر چهارشنبه ۲۴ آبان با موضوع «انتخابات مجلس خبرگان رهبری و راهکارهای تحقق مشارکت حداکثری» در دبیرخانه این مجلس در قم برگزار شد.
نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی قم با آیت الله اراکی؛ عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری عصر چهارشنبه ۲۴ آبان با موضوع «انتخابات مجلس خبرگان رهبری و راهکارهای تحقق مشارکت حداکثری» در دبیرخانه این مجلس در قم برگزار شد.

آیت الله محمدی اراکی در این نشست با اشاره به عظمت انقلاب اسلامی به تبیین شخصیت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: «امام خمینی(قدس سره) در نهضت خود با حمایت و پشتیبانی مردم، فقط سیستم حاکمیتی را تغییر نداد، بلکه یک نظریه تمدنی را به جهان ارائه کرد که تا قبل از آن با این سطح و عظمت رخ نداده بود. در واقع حضرت امام یک نظام، ساختار و پدیده اجتماعی جدید از نظر شکل و محتوا را بر روابط فی‌مابین مردم و حاکمان شکل داد».
                                                                     
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به تأسیس حکومت از سوی پیامبر اسلام(ص) ابراز داشت: «اساسا دین اسلام به عنوان یک نظام و قرآن کریم یک کتاب اجتماعی معرفی شده و پیامبران هم فراتر از یک معلم و راهنما به عنوان رهبران نظام معرفی شده‌اند و نبی مکرم اسلام، مولد نظام و جامعه ای است که تا قبل از آن تحت حاکمیت کسانی بود که فساد می‌کردند الَّذِينَ يُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ وَلَا يُصْلِحُونَ لذا در تفسیر آیه شریفه النَّبِیُّ أَوْلى بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ گفته می‌شود پیامبر پدر جامعه است و هو اب` لهم؛ این ابوت ظاهری و جسمانی نیست، بلکه ابوت اعتباری بر امت هم در سطح عالم تکوین است هم در سطح عالم تشریع».
                                                                   
رییس مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی تاکید کرد: «اساساً هویت اجتماعی جامعه را امام جامعه تشکیل می‌دهد؛ یعنی اوست که جامعه را تولید و شکل می‌دهد و بر مبنای یک اصل مهم حتی شخصیت فردی انسانها را نیز اراده امام شکل می‌دهد وَكُلَّ إِنْسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَائِرَهُ فِي عُنُقِهِ ۖ وَنُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ كِتَابًا يَلْقَاهُ مَنْشُورًا و همان عملی که از روی اختیار از انسان سر می‌زند مبتنی بر اراده امام است؛ حال اگر اراده فرد تابع اراده امام و خاضع نسبت به اراده او شد یک جامعه واحد شکل می‌گیرد إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً».
                                                                  
آیت الله اراکی در ادامه با اشاره به اینکه اصل ولایت فقیه مبتنی بر عدالت است، گفت: «جامعه اسلامی در واقع هیچ نقطه اشتراکی با جوامع غربی ندارد، حتی انتخابات هم که برگزار می‌شود با انتخابات غربی متفاوت است؛ چون شهروندان جامعه اسلامی بر اساس مسئولیت الهی در انتخابات شرکت می‌کنند و اعلام می‌کنند که از حاکم اطاعت کرده و او را یاری می‌نمایند لذا وظیفه حاکم نیز سنگین تر می‌شود و طبق نص قرآن بر پیمان نصرت و پیمان اطاعت تصریح شده و همان‌گونه که از مردم سؤال می‌شود که چرا امام را یاری و نصرت نکردید، امام هم به لحاظ مسئولیت اجتماعی مورد سؤال قرار می‌گیرد فَلَنَسْأَلَنَّ الَّذِينَ أُرْسِلَ إِلَيْهِمْ وَلَنَسْأَلَنَّ الْمُرْسَلِينَ و حضرت امام با نهضت با عظمت خویش این نگاه تمدنی را احیاء کردند».
                                                                  
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری و ترسیم خط مشی کلی نظام در قالب سیاست‌های ابلاغی از سوی ایشان بیان داشت: «از حکمت های بسیار ظریف مقام معظم رهبری این است که در جزئیات دخالت نمی کنند و معتقدند نهادها و سیستم خودشان باید کار خودشان را بکنند و ایشان نیز به خط دهی و جهت دهی کلان مسائل در قالب سیاست‌های کلان نظام بپردازند».

وی در ادامه با اشاره به جایگاه مجلس خبرگان رهبری و معرفی برخی کمیسیونها و نیز هیئت اندیشه ورز این مجلس به عنوان یک نهاد مهم و اثرگذار افزود: «مجلس خبرگان علاوه بر وظایف مصرح که در قانون اساسی آمده در دوره کنونی این مجلس با دقت، خط سیر کلان مسائل و نحوه اجرای سیاست‌های کلان نظام را رصد کرده و در کمیسیون‌های خود با حضور مسئولان، ضمن طرح مشکلات، مطالبات مردم و جامعه را پیگیری نموده است».
                                                                  
پس از سخنان آیت الله اراکی، برخی از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی قم ضمن بیان دیدگاههای خود راهکارهای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات دوره ششم مجلس خبرگان رهبری را ارائه دادند. 


 
اشتراک گذاری:
نظرات
دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، نهادى است قانونى که زیر نظر هیأت رئیسه مجلس خبرگان، اداره می ‏شود و براى انجام مأموریت ‏ها و مسئولیت‏ ها و تنظیم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشکیل می گردد. ادامه
مراکز مرتبط

- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
- پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
- مركز تحقيقات علمی حكومت اسلامى
- پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان
راه های ارتباطی / شبکه های اجتماعی

شماره های تماس: 02537741322
ایمیل: info@majleskhobregan.com
فکس: 02537741323