منوی اصلی

وافی یزدی، ابوالقاسم

اعضای پنجمین دورهاعضای چهارمین دوره

ابوالقاسم‌ وافی‌ یزدی‌ در مهرماه‌ 1314 در روستای‌ حسین‌ آباد، (حد فاصل‌ یزد و رفسنجان)‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ حاج‌ محمود وافی‌ از کشاورزان‌ با تقوا و مؤمن‌ یزد بود که‌ به‌ روستای‌ حسین‌ آباد آمده‌ بود و در آنجا به‌ زراعت،‌ روزگار می‌گذراند. او که‌ خود بخشی‌ از دروس‌ مقدمات‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ را فراگرفته‌ بود، به‌ مقام‌ مرجعیت‌ شیعه‌ احترام‌ بسیار می‌نهاد و همواره‌ آرزو داشت‌ فرزندانش‌ به‌ سلک‌ روحانیت‌ تشیع‌ در آیند. مادر حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ نیز دختر مرحوم‌ ملا محمد ابراهیم‌ لاری‌ معروف‌ به‌ «طرزجانی»‌ از علمای‌ بزرگ‌ حوزه‌ یزد بود.

حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در پنج‌ سالگی‌ آموختن‌ قرآن‌ را آغاز کرد و سپس‌ به‌ دبستان‌ و پس‌ از آن‌ به‌ دبیرستان‌ رفت‌. با اتمام‌ آن‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ یزد رفت‌ و دروس‌ مقدمات‌ و بخشی‌ از دروس‌ دورۀ‌سطح‌رادرآن‌حوزه‌عظیم‌علمی‌فراگرفت‌. اودرسال‌ 1336 برای‌تکمیل‌تحصیلات‌خودبه‌قم‌آمدودردروس‌دورۀ‌سطح‌استادان‌برجستۀ‌دورۀ‌خودشرکت‌کرد. پس‌ازآن‌به‌درس‌خارج‌استادان‌ بزرگ‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ و از محضر بسیاری‌، کسب‌ فیض‌ نمود. حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌، در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر استادان‌ و بزرگان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او که‌ تا «قوانین»‌ را در حوزه‌ علمیه‌ یزد فراگرفته‌ بود، با ورود به‌ قم‌ به‌ درس‌ شرح‌ لمعه‌ حضرات‌ آیات:‌ «شیخ‌ علی‌ پناه‌ اشتهاردی»‌، «ستوده‌» و «صلواتی»‌ رفت‌ و سپس‌ در درس‌ رسائل‌ «آیة‌ الله مکارم‌ شیرازی»‌ و «آیة‌ الله نوری‌ همدانی»‌ شرکت‌ کرد. مکاسب‌ را نیز در محضر «آیة‌ الله مشکینی»‌ و «آیة‌ الله شهید بهشتی»‌ آموخت‌ و برای‌ فراگیری‌ کفایه‌ به‌ درس‌ آقایان:‌ سلطانی‌ طباطبایی ‌(ره‌)، حاج‌ آقا رضا صدر (ره‌) و منتظری‌ رفت‌.

با به‌ اتمام‌ رساندن‌ دروس‌ دورۀ‌سطح‌،چندماه‌دردرس‌خارج‌فقه‌ (کتاب‌القضاء) حضرت‌آیت‌الله‌العظمی‌بروجردی‌شرکت‌کردکه‌متأسفانه‌عمربابرکت‌ایشان‌به‌ پایان‌ رسید و از درک‌ فیض‌ بیشتر محروم‌ گردید، وی‌ سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ حضرات‌ آیات‌ عظام: شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، گلپایگانی‌، امام‌ خمینی‌ و محقق‌ داماد «رحمة‌ الله علیهم‌» رفت‌ که‌ بیشتر آن‌ (حدود پانزده‌ سال‌) در محضر آیة‌ الله العظمی‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌ (ره‌) بود. او همچنین‌ بخش‌هایی‌ از مکاسب‌ را از محضر حضرات‌ آیات‌: اراکی‌ و بهجت‌ فرا گرفت‌. در بخش‌ فلسفه‌ و تفسیر نیز از محضر علامه‌ سید محمد حسین‌ طباطبایی ‌(ره‌) بهره‌ برد. او بخشی‌ از اسفار را در خدمت‌ حضرت‌ آیة‌الله‌ جوادی‌ آملی‌، شرح‌ منظومه‌ سبزواری‌ را از محضر شهید مفتح‌ و بخش‌ منطق‌ منظومه‌ را از محضر حضرت‌ آیة‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ یحیی‌ انصاری‌ شیرازی‌ فرا گرفت‌.

حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ و پس‌ از آن‌ با طلاب‌ فرهیخته‌ و فاضل‌ بسیاری‌ رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ از شیخ‌ محمد حسین‌ امراللهی‌ نام‌ برد. حجة‌الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در دوره‌ اول‌ و دوم‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ با پیشنهاد و مشورت‌ علمای‌ بزرگ‌ یزد و قم‌ نمایندگی‌ مردم‌ یزد را عهده‌دار شد. وی‌ هم‌ اکنون‌ نماینده‌ مردم‌ یزد در مجلس‌ خبرگان‌ می باشد. 

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، نهادى است قانونى که زیر نظر هیأت رئیسه مجلس خبرگان، اداره می ‏شود و براى انجام مأموریت ‏ها و مسئولیت‏ ها و تنظیم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشکیل می گردد. ادامه
مراکز مرتبط

- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
- پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
- مركز تحقيقات علمی حكومت اسلامى
- پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان
راه های ارتباطی / شبکه های اجتماعی

شماره های تماس: 02537741322
ایمیل: info@majleskhobregan.com
فکس: 02537741323