منوی اصلی

بنی فضل، مرتضی

اعضای اولین دورهاعضای دومین دوره

زندگینامه مرحوم آیت الله شیخ مرتضی بنی فضل

 زندگینامه مرحوم آیت الله شیخ مرتضی بنی فضلاز نخستین سالهای نهضت امام خمینی همواره یار و حامی این نهضت عظیم بوده است. او در سال‌های پیش از انقلاب ، ‌رابط امام با برخی از علما و مراجع بوده و نقش بسزایی در تنظیم حرکت همه جانبه حوزه علمیه قم بر ضد رژیم پهلوی ایفا کرده است. در آن سالها ایشان با سخنرانی در مجامع عمومی و خصوصی ،‌ ماهیت رژیم شاه را افشا می‌کرد. این امر باعث شد که گاه ، ‌ساواک او را حاضر و مورد بازجویی و هتاکی قرار دهد.
● تولد و دوران کودکی
آیت‌الله مرتضی بنی‌فضل در سال ۱۳۱۲ شمسی در تبریز دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم حاج سیفعلی ،‌ از اخیار آن روزگار بود که خود نیز تدریس می‌فرمود، ‌ولی از اول تا پایان عمر ملبس به لباس روحانیت نبود. مادرش وی نیز از زنان پاکدامن و عاشق اهل بیت بود که در مجموع ،‌از سواد قرآنی و بخشی از معارف اسلامی بهره‌مند بود. خانواده آیت‌آلله بنی فضل ،‌خانواده‌ای پرهیزگار و دوستدار خاندان پیامبر بوده‌اند.
● دوران تحصیل
تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز کرد و به فراگیری ادبیات فارسی و قرآن پرداخت سپس به حوزه علمیه تبریز رفت و تا شرح لمعه را فراگرفت . سپس در نوزده سالگی به قم آمد تا از محضر استادان حوزه علمیه قم بهره‌مند شود. دوران تحصیل او همواره با فراز و نشیب ‌های فراوان رو به رو بوده است که برخی از آنها مربوط به وضعیت سیاسی آن دوران می‌باشد. خفقان رضا خانی می‌کوشید تا مردم را از روحانیت جدا سازد و حوزه‌های علمیه را در نگاه جامعه سرکوب و منکوب نماید تا از این راه ،‌ نفوذ دولت‌های استکباری در ایران را هر روز ،‌ بیشتر سازد از این رو طلاب آن روزگار محروم و مظلوم بودند.
وی پس از ورود به قم ،‌به تکمیل درسهای دروه سطح پرداخت . سپس به درس خارج فقه و اصول بزرگان آن روز رفت و سالها از محضر آنان بهره مند شد. تحصیلاتش منحصر به فقه و اصول نبود و به علوم عقلی و تفسیر نیز می‌پرداخت.
او در سالیان تحصیل خود ، ‌از تدریس نیز غافل نماند و به درس‌های اخلاق استادان وارسته و پرهیزگار آن دیار می‌رفت تا علم خود را به عمل صالح پیوند زند.
● استادان و دوستان
ایشان در دوران تحصیل خود از محضر استادان بسیاری بهره برد مقدمات و سطح را تا بخش شرح لمعه نزد آیت‌الله حاج میرزا جواد سلطان القراء فرا گرفت. با ورود به قم باقی مانده شرح لمعه را نزد آیت‌الله حاج میرزا باقر مرندی و قوانین را نزد حاج شیخ نصرت بناروانی میانجی و مطول را نزد حاج میرزا حسن محدث سرابی آموخت و برای فراگیری منظومه سبزواری به نزد آیت‌الله شربیانی رفت . رسائل ،‌مکاسب و کفایه را نیز نزد آیات عظام :‌ مشکینی ،‌سلطانی طباطبائی ،‌مجاهدی و شیخ عبدالجواد اصفهانی فردا گرفت.
با پایان یافتن درس‌های دروه سطح ،‌ مدت دو سال و نیم در درس خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی شرکت کرد حدود پنج سال در درس خارج فقه آیات عظام گلپایگانی و محقق داماد، ‌هفت سال در درس خارج فقه و اصول امام خمینی و یک سال در درس آیت الله حاج شیخ عباسعلی شاهرودی حضور یافت کمتر از یک سال هم به درس تفسیر مرحوم علامه طباطبایی رفت.
درس امام را راه گشا و دارای ظرایف فراوان می‌دانست و در طول تحصیل از اخلاق و رفتار و سخنان سیاسی و اجتماعی ایشان بهره برد.
● فعالیتهای علمی و فرهنگی
وی از مردانی است که در عرصه علم و فرهنگ خدمات شایانی کرده است از نخستین سالهای تحصیل ،‌ به امر تدریس اشتغال داشته و از این رهگذر ،‌ شاگردان فراوانی به عالم تشیع تقدیم کرده است زمانی که در تبریز به تحصیل میپرداخت ،‌سیوطی را تدریس میکرد و سپس در طی پنج سال، یازده بار معالم الاصول را درس داده ؛‌به گونه‌ای که در هر سال یک دوره آن را به زبان آذری ، برای طلاب ترک زبان و یک دوره آن را به زبان فارسی برای دیگر طلاب و یک دوره باقی مانده را در تبریز در ایام تابستان تدریس می‌فرمود.
سه بار رسائل شیخ انصاری ،‌پنج بار مکاسب محرمه بیع و دو بار خیارات کتاب مکاسب و چندین دوره منظومه سبزواری را آموزش داد و بیش از پانزده سال است که به تدریس درس خارج میپردازد .
او در طی این سال‌ها از تألیف کتاب‌های نیز باز نماند و شرح‌هایی بر بخش منطق منظومه سبزواری ،‌مکاسب محرمه ‌، بیع و خیارات مکاسب شیخ انصاری و نیز شرح گسترده‌ای بر کتاب القضاء شرائع نگاشته است.
او همچنین مدارک تحریرالوسیله را تألیف نموده که بخشی از آن به چاپ رسیده است.
وی ،‌ سالیان درازی است که به تبلیغ و ارشاد مردم ،‌ به ویژه جوانان ‌،می‌پردازد و آنان را با مکتب تشیع و مبانی آن آشنا می‌کند.
● فعالیت‌های سیاسی
از نخستین سالهای نهضت امام خمینی همواره یار و حامی این نهضت عظیم بوده است. او در سال‌های پیش از انقلاب ، ‌رابط امام با برخی از علما و مراجع بوده و نقش بسزایی در تنظیم حرکت همه جانبه حوزه علمیه قم بر ضد رژیم پهلوی ایفا کرده است. در آن سالها ایشان با سخنرانی در مجامع عمومی و خصوصی ،‌ ماهیت رژیم شاه را افشا می‌کرد. این امر باعث شد که گاه ، ‌ساواک او را حاضر و مورد بازجویی و هتاکی قرار دهد.
از فعالیتهای مهم وی ،‌عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شرکت در برنامه‌های مبارزاتی این نهاد است او در بسیاری از جلسات آن مرکز شرکت و بسیاری از اعلامیه‌های آن را امضا می‌کرد.
وی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز دست از تلاش سیاسی برنداشت و خدمات بسیاری را در استان آذربایجان شرقی انجام داد. او همواره با اطاعت از امام و دعوت همگان به پیروی مطلق از ولایت فقیه و نیز با حمایت همه جانبه از مقام معظم رهبری ،‌در صحنه حضور داشت ودر دوره اول مجلس خبرگان به نمایندگی از مردم آذربایجان غربی و در دوره دوم به نمایندگی از مردم آذربایجان شرقی انتخاب شد.

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، نهادى است قانونى که زیر نظر هیأت رئیسه مجلس خبرگان، اداره می ‏شود و براى انجام مأموریت ‏ها و مسئولیت‏ ها و تنظیم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشکیل می گردد. ادامه
مراکز مرتبط

- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
- پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
- مركز تحقيقات علمی حكومت اسلامى
- پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان
راه های ارتباطی / شبکه های اجتماعی

شماره های تماس: 02537741322
ایمیل: info@majleskhobregan.com
فکس: 02537741323