منوی اصلی

حسینی ارسنجانی، سید محمد حسین

اعضای دومین دورهاعضای سومین دوره

 آیت الله سید محمدحسین ارسنجانی از نوادگان شهید ثالث، قاضی نورالله شوشتری، سال 1301 هجری شمسی در شهر ارسنجان، دیده به جهان گشود.

ایشان پس از طی تحصیلات ابتدایی در زادگاه خود، برای تحصیل علوم دینی راهی شیراز شد و مدرسه علمیه آقا باباخان را برای حجره‌نشینی و زندگی طلبگی برگزید. مقدمات دروس حوزوی را در شیراز تا پایان سطح عالی، نزد استادان بنام آن روزگار، همچون آیت الله حاج شیخ علی‌اکبر روح الایمان(ره) و آیت الله شیخ محمدعلی موحد(ره) آموخت. پس از گذراندن دوره سطح، برای بهره‌مندی از بزرگان فقه و اصول و تکمیل آنچه در شیراز آموخته بود، بار سفر به سوی قم بست و در آنجا به حلقه شاگردان مرحوم حضرت آیت الله العظمی بروجردی(ره) پیوست و در درس خارج آن فقیه بزرگ حاضر شد. حضور پیوسته و فعال ایشان در دروس خارج آن مرجع نامی و بزرگوار، رابطه استاد و شاگرد را رنگی از مهر و عاطفه بخشید. نقد آرای استاد و گفتگوی صریح با ایشان در حلقه درس، در خاطره بسیاری از بزرگان آن محفل ‌کم‌مانند، زنده است.

ایشان همچنین از محضر آیات عظام سید محمدتقی خوانساری(ره) و حجت(ره) نیز بهره های فراوان برد. پس از چندی در حلقه درس خارج فقه و اصول آیات عظام محقق داماد و سید محمدرضا گلپایگانی حضور یافت و در شمار اصحاب و مشاوران علمی آن بزرگواران درآمدند.

آیت الله ارسنجانی در دوران حضور در حوزه علمیه قم، دروس سطح تا عالی را برای طالبان فقه و اصول، تدریس کرد و شاگردان بسیاری در محفل علمی ایشان تا قله‌های بلند فقاهت پیش رفتند و اکنون از چهره‌های نامدار و استادان برجسته دروس خارج فقه و اصول در حوزه‌های علمیه قم و شیرازند.

پس از طی مراتب علم و فضیلت، حسب الامر زعیم حوزه‌های علمیه، مرحوم آیت الله العظمی بروجردی(ره) و نیز به دعوت مردمان استان فارس، طریق هجرت را برگزید و رو به سوی آن دیار نهاد. از آن پس در «فسا» رحل اقامت گزید و سفره درس و بحث و شاگردپروری آراست و به گشودن گره‌ها و مشکلات مؤمنان کمرپرداخت.

ایشان پس از عزیمت به فسا، ضمن دانش‌گستری و شاگردپروری و پاسخگویی به مسائل شرعی و اجتماعی مردم، هدایت گفتمان انقلاب اسلامی را در این بخش از کشور بر دوش داشت و اجتهاد را به جهاد آراست و قدم به میدان‌های مبارزه گذاشت.

ایشان در اقامه نماز جمعه و طرح مسائل روز کشور در خطبه‌های نماز، از پیشگامان به‌شمار می رود؛ زیرا تاریخ اقامه نماز جمعه به امامت ایشان در فسا به دهه چهل شمسی بازمی‌گردد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به فرمان رهبر فقید انقلاب، امام خمینی(ره)، در سنگر نماز جمعه باقی ماندند و این خدمت مقدس را تا سال 1381 ادامه دادند و افزون بر آن، نمایندگی مردم استان فارس در مجلس خبرگان را برعهده گرفتند.

این فقیه دردآشنا و خداجوی، در سحرگاه نهم دی‌ماه 1390 بر اثر سکته مغزی، سلامت تن را از کف داد و از آن پس در بستر درمان خلوت گزید و سرانجام پس از عمری تلاش و مجاهدت در تبلیغ و ترویج معارف اهل بیت(ع) و تدریس و تربیت شاگردان فراوان، شب 17 آذرماه 92 در منزل خود در فسا، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، نهادى است قانونى که زیر نظر هیأت رئیسه مجلس خبرگان، اداره می ‏شود و براى انجام مأموریت ‏ها و مسئولیت‏ ها و تنظیم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشکیل می گردد. ادامه
مراکز مرتبط

- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
- پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
- مركز تحقيقات علمی حكومت اسلامى
- پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان
راه های ارتباطی / شبکه های اجتماعی

شماره های تماس: 02537741322
ایمیل: info@majleskhobregan.com
فکس: 02537741323