منوی اصلی

مصباحی مقدم، غلامرضا

اعضای پنجمین دورهاعضای هیئت اندیشه ورزکمیسیون تحقیق موضوع اصل 111 قانون اساسىکمیسیون اقتصادی

غلامرضا مصباحی مقدم در سال ۱۳۳۰ در مشهد مقدس و در خانوده‌ای مذهبی متولد شد.

وی همزمان با اوج گرفتن انقلاب اسلامی به طور گسترده در راهپیمایی‌های مردمی علیه رژیم منحوس پهلوی حضور یافت.

در خصوص دیگر مبارزات وی در آن دوران می توان به حضور در درگیری های طلاب با ساواک و نیروهای گارد شاهنشاهی در ۱۹ دیماه سال ۵۶ در مدرسه فیضیه قم اشاره کرد. همین فعالیت های انقلابی موجب شد تا دو بار به دستگاه اطلاعاتی رژیم پهلوی (ساواک) احضار شود که یکبار آن در شهر قم بوده و بار دوم در گچساران احضار شده است.

حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم با شروع جنگ تحمیلی به جبهه های جنگ حق علیه باطل شتافت و به مدت ۶ ماه در کنار سایر رزمندگان به مقابله با دشمن متجاوز بعثی پرداخت.

با این حال، فعالیت های انقلابی، وی را از تحصیل در مدارج بالای علمی بازنداشت.

ایشان سطح عالی فقه و اصول را محضر آیات عظام فاضل لنکرانی و جعفر سبحانی و فلسفه را محضر استاد انصاری شیرازی و دوره خارج فقه و اصول را در محضر آیت‌الله وحید خراسانی گذراند و به رتبه اجتهاد رسید.

وی در سال ۱۳۶۲ در رشته اقتصاد کارشناسی ارشد گرفته و سه سال بعد به عضویت شورای عالی آموزش و پرورش درآمد که این عضویت تاکنون ادامه دارد.

ریاست مرکز تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران و همچنین ریاست گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم را می توان از دیگر فعالیت های علمی ایشان در دهه ۶۰ برشمرد.

از جمله فعالیت های علمی – تحقیقاتی حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم در دهه ۷۰ می توان به مواردی چون ریاست دانشکده الهیات دانشگاه تهران در سال های ۷۵ تا ۷۷، معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع)، عضویت در هیات امنای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی دو دوره چهارساله و ریاست بر گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی دانشگاه ها از سال ۷۵ اشاره کرد که تاکنون ادامه دارد.

علاوه بر اینها فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی بسیاری را توسط ایشان پیگیری شده است که برخی از آنها برای اولین بار توسط وی کلید خورده است.

در این زمینه مواردی چون تالیف ۱۷ جلد کتاب تحقیقی و تخصصی در خصوص اقتصاد اسلامی، ارائه بیش از سی مقاله آموزشی _ تحقیقاتی در مجلات معتبر کشور و یا در کنفرانس های خارجی، راه اندازی دو دوره فقه الاقتصاد در دانشگاه امام صادق (ع) و راهنمایی حدود سی رساله دکتری، بیش از پنجاه پایان نامه کارشناسی ارشد و تدریس در دانشگاه امام صادق(ع) با رتبه استاد تمام، تدریس دوره های خارج فقه اقتصادی همچون خارج فقه پول و بانک، خارج فقه معاملات بورس در حوزه علمیه قم و تهران و تدریس فقه و فقه الاقتصاد در حوزه و دانشگاه و همچنین تربیت صدها روحانی و دانشجو متخصص در این زمینه می توان نام برد.

 ایشان در سال ۱۳۷۸ به عضویت در شورای مرکزی تشکل انقلابی  جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد.

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، نهادى است قانونى که زیر نظر هیأت رئیسه مجلس خبرگان، اداره می ‏شود و براى انجام مأموریت ‏ها و مسئولیت‏ ها و تنظیم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشکیل می گردد. ادامه
مراکز مرتبط

- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
- پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
- مركز تحقيقات علمی حكومت اسلامى
- پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان
راه های ارتباطی / شبکه های اجتماعی

شماره های تماس: 02537741322
ایمیل: info@majleskhobregan.com
فکس: 02537741323