منوی اصلی

آشنایی با مجلس خبرگان رهبری

فرازى از وصیت نامه سیاسى - الهى‏ امام خمینى ‏(ره)
فرازى از وصیت نامه سیاسى - الهى‏ امام خمینى ‏(ره)

بسم الله الرحمن الرحیم‏
... و باید بدانیم که اگر رئیس جمهور و نمایندگان مجلس، شایسته و متعهد به اسلام و دلسوز براى کشور و ملت باشند، بسیارى از مشکلات پیش نمى ‏آید و مشکلاتى اگر باشد رفع مى ‏شود. و همین معنا در انتخاب خبرگان براى تعیین شوراى رهبرى یا رهبر با ویژگى خاص، باید در نظر گرفته شود که اگر خبرگان - که با انتخاب ملت تعیین مى ‏شوند- از روى کمالِ دقت و یا مشورت با مراجع عظامِ هر عصر و علماى بزرگ سرتاسر کشور و متدیّنین و دانشمندان متعهد، به مجلس خبرگان بروند، بسیارى از مهمات و مشکلات به واسطه تعیین شایسته ‏ترین و متعهدترین شخصیت ‏ها براى رهبرى یا شوراى رهبرى، پیش نخواهد آمد، یا با شایستگى رفع خواهد شد. و با نظر به اصل یک‏صد و نهم و یک‏صد و دهم قانون اساسى وظیفه سنگین ملت در تعیین خبرگان و نمایندگان در تعیین رهبر یا شوراى رهبرى روشن خواهد شد که اندک مسامحه در انتخاب چه آسیبى به اسلام و کشور و جمهورى اسلامى وارد خواهد کرد که احتمال آن - که در سطح بالاى از اهمیت است - براى آنان تکلیف الهى ایجاد مى‏ کند.
تاریخ انتشار: 1400/01/15     
ادامه مطلب
مرکز تحقیقات حکومت اسلامى
مرکز تحقیقات حکومت اسلامى

الف ) مقدمه‏
گرچه پیروزى انقلاب اسلامى و تأسیس نظام جمهورى اسلامى، زمینه توجه بیشتر پژوهش‏گران را به آموزه ‏هاى سیاسى و اجتماعى اسلام و نقش آن در حوزه عمومى فراهم کرد ؛ اما روند پر شتاب انقلاب، امکان طراحى همه جانبه نظام حکومتى اسلام را از انقلابیون گرفت و شرایط ویژه سال‏هاى نخستین انقلاب و سپس جنگ تحمیلى، مانع از تحقیقات نظرى و کاربردىِ عمیق و بلند مدت در این باره گردید.

با وجود این، مواجهه نظام با پاره ‏اى از معضلات فقهى و قانونى در سال‏هاى بعد، موجب طرح دیدگاه ‏هاى جدید و ایجاد زمینه بازنگرى در قانون‏ اساسى شد ؛ اما با این همه، هنوز جاى تحقیق بیشتر در موضوعات حکومت اسلامى عمیقاً احساس مى‏ شود. دفاع عالمانه از اصول نظام اسلامى مانند ولایت فقیه و تبیینِ مباحث مهمِ اندیشه سیاسى اسلام چون عدالت و آزادى هنوز نیازمند تلاش‏ هاى محققانه است.

مجلس خبرگان رهبری با توجه به نیازهاى فکرى و علمى کشور و تأکیدات مکرر رهبرى، در اجلاسیه 1371/11/28 مسئولیت پژوهش در موضوع حکومت اسلامى را بر عهده "دبیرخانه مجلس خبرگان" گذارد. بر اساس این مصوبه، مرکز تحقیقات حکومت اسلامى[1] در سال 1372 به منظور تبیین، تعمیق و توسعه اندیشه‏ سیاسى اسلام در موضوع حکومت اسلامى بنیان گذارده شد.

گستره فعالیت‏ هاى مرکز تحقیقات بر اساس ساختار و شرح وظایف در دو سطحِ داخل و خارج با اولویتِ داخل کشور است.

تاریخ انتشار: 1400/01/05     
ادامه مطلب
دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، نهادى است قانونى که زیر نظر هیأت رئیسه مجلس خبرگان، اداره می ‏شود و براى انجام مأموریت ‏ها و مسئولیت‏ ها و تنظیم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشکیل می گردد. ادامه
مراکز مرتبط

- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
- پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
- مركز تحقيقات علمی حكومت اسلامى
- پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان
راه های ارتباطی / شبکه های اجتماعی

شماره های تماس: 02537741322
ایمیل: info@majleskhobregan.com
فکس: 02537741323